حمید سالم پور
رئیس شورای اسلامی شوشتر  
قالب وبلاگ

نگاهی به بعضی از خصوصیات حاکم اسلامی  2

عدالت محوری و مساوات

     پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) اولین کسانی بودند که حکومت اسلامی را تأسیس نمود ودر کنار اداره امور مسلمانان مسائل سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی واجتماعی را دنبال می کردند ودر مقاطع مختلف شیوه حکومت داری و مردم داری را به زمامداران گوشزد می نمودند .

    حکومتی که پیامبر(ص) و امام علی (ع) برای جهانیان ترسیم نمودند حکومتی است منحصر به فرد که تا آن زمان تاریخ نمونه آنرا ندیده بود .

    یکی از شاخصه های بسیار مهم حکومت این بزرگواران و خاندان مطهرشان- که سلام و صلوات خداوند و تمامی مخلوقات بر روان پاک این عزیزان و اسوه های حکومت داری و اخلاق اسلامی باد -  " عدالت محوری و مساوات و برابری بین همه انسانها " است . 

   خداوند می فرماید :

" ان الله یأمر بالعدل و الاحسان . "   خداوند به عدالت و احسان دستور می دهد. منظور از "عدالت "  ظلم نکردن و رعایت مساوات و برابری است .

در اسلام بین افراد هیچ فرقی نیست مگر به تقوی و کاردانی و میزان خیر و برکتی که از آنها عمل می آید .

     می توان گفت با مرگ علی (ع) نور شعله عدالت و مساوات نیز رو به خاموشی رفت زیرا تاریخ و جهانیان  اوج عدالت و مساوات را درسیره امام علی (ع) دیدند ولی متأسفانه بعد از امام افراد زیادی ازعدالت علوی سخن به میان آوردند اما در عمل کمتر شاهد این " عزیزگم شده " بودیم .

    به دو حکایت زیر توجه کنیم :

1- چند روز مانده به عید قربان  امام علی (ع)  گردنبندی را بر گردن یکی از دختران خود می بیند و وقتی امام ماجرا را از دختر سؤال می کند  جواب می شنود که آنرا برای 3 روز از مسؤول بیت المال امانت گرفتم . امام خشمگین می شود و مسؤول را مورد عتاب قرار می دهد که چرا به مسلمانان خیانت کردی و بین دخترم و بقیه زنان مسلمان فرق گذاشتی ؟

2- مردی یهودی ادعای مالکیت زره یا شمشیرامام علی (ع) را می کند . دادگاه اسلامی در زمان حاکمیت خود امام  و توسط قاضی منصوب از طرف امام حکم به نفع مرد یهودی می دهد .

      این رفتارو منش حکام عدالت محور بود که باعث جذب مردم دیگر ادیان به اسلام شد . 

     از این دو حکایت و حکایتهای بی شمار دیگر استفاده می شود که این برابری و مساوات  نه فقط برای انسانها ی معمولی بلکه باید برای " مقربان حاکمیت " نیز به طور کامل اجرا شود .

   

    نکته دیگراین است که اسلام به رعایت مساوات بین فرزندان یک خانواده دستور می دهد. نکته ای که در ورای این مطلب نهفته است و می توان استنباط کرد این است که شهرها در حکم " فرزندان ایران بزرگ " هستند و می طلبد که با دیده مساوات و برابری به همه نگریسته شود و طوری نباشد که به قول آقای پورمحمدی وزیر سابق کشور " بودجه امسال شهرداری تهران چیزی درحدود 5 هزار میلیارد تومان است که این رقم از کل بودجه شهرداری های کشور و دهیاری ها بیشتر است . "

     طبیعی است که برای رسیدن به بودجه مورد نظر و آسایش و رفاه  تهران ، باید از بودجه دیگراستانها و شهرها و روستاها کم کرد واین یعنی شهروند درجه 1 و 2   

    بنابراین رعایت عدالت و مساوات نه تنها برای مردم  امری پسندیده و واجب بلکه برای استانها و شهرها و روستاها نیز واجب و ضروری است  . یعنی در بودجه های که به مناطق مختلف تخصیص داده می شود نیز این حکم اسلامی باید رعایت شود .

به امید آن روز

 

 

 

[ یکشنبه ۱۳۸۷/۱۲/۰۴ ] [ 0:16 ] [ حمید سالم پور ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

حمید سالم پور

متولد 1346

رئیس شورای اسلامی شهر شوشتر

فوق لیسانس

شاغل در آموزش و پرورش

تلفن همراه :
09166133064

پست الکترونیک:
hsalempoor@yahoo.com

این وبلاگ را برای اطلاع رسانی در ارتباط
با شهرداری و شورای شهر و موضوعات و
مسائل مختلف شهر ایجاد نمودم .
امیدوارم مفید باشد .

مطمئنا ارائه اطلاعات و پیشنهادات
باارزش همشهریان چراغ راه اینجانب
در ادامه کار خواهد بود .

برداشت مطلب با ذکر منبع و درج آدرس
وبلاگم مجاز است.